Let's play

  • TWINKLE STAR...for sparkling children!

Let’s play

Având în vedere faptul că achiziţia unei limbi începe în copilarie am considerat oportun un prim impact pozitiv cu activităţile de evaluare şi în cadrul etapei preşcolare.

Activitatea are rolul de a îi incuraja şi de a le recompensa efortul depus în anii de grădiniţă, oferindu-le motivaţia necesară de a studia limba engleză atât la şcoală cât şi în timpul liber ca hobby.

Aceasta activitate le ofera convingerea că limba engleza nu este un obiect de studiu doar la nivel conceptual, ci are o utilitate de care ei pot beneficia.

Predarea limbii engleze este recomandată în grădiniţă nu numai prin cântece şi poezii ci şi prin jocuri, imagini, dialoguri, analizare de imagini, minidezbateri care le se trezeşte interesul pentru explorarea unei limbi străine, dispoziţia pentru asimilarea unor cunoştinţe noi pentru ei.

 

 

 

 

Obiectivele Let’s Play sunt:

-          încurajarea eforturilor din anii de gradiniţă din cadrul optionalului de limba engleză (astfel în cazul în care copilul nu a oferit răspunsul corect este ajutat în a îl descoperi)

-          abilitatea de a comunica la nivel minimal în limba engleză

-          capacitatea de a intui raspunsuri chiar daca nu înţelege intreg contextul oferit

-          realizarea unor sarcini cu care aceştia sunt familiarizaţi (urmărirea instrucţiunilor)

-          accent mai mare pe înţelegere decât pe reproducere

-          deosebirea sunetelor din limba straină

-          indrumarea profesorilor de limba engleza din cadrul optionalului din gradinita asupra abilitatilor care trebuie dezvoltate

 

Probele si evaluarea lor

 

Let’s Play este compus din trei probe: teoretica, colorant si artistica (tabelul 1). Fiecare echipa primeste o proba teoretica prin tragere la sorti, proba de colorant este individuala spre deosebire de cea artistica care implica tot echipajul. Prescolarii au scurte pause dupa fiecare proba asa cum solicita noul curriculum (Vasilica Dutu, Georgeta Serban, 2010).  Persoana care evalueaza trebuie sa fie diferita de cea care ii pregateste in cadrul optionalului din gradinita.

Probe

 

Principalele abilitati solicitate

Input

Reactia asteptata

Numar de itemi

teoretic 1 Intelegere si raspundere la intrebari adresate oral 6 planse Raspundere la intrebari cu raspunsuri scurte 3-4 pentru fiecare membru
2 Intelegere si raspundere la intrebari adresate oral 15 jetoane color Raspundere la intrebari cu raspunsuri scurte prin clasificarea imaginilor intro anumita categorie 3-4 pentru fiecare membru
3 Intelegere si realizarea instructiunilor exprimate oral 6 seturi de imagini cu cate 3 variante de raspuns Raspundere prin indicarea raspunsului corect folosind imaginile oferite 6 pentru fiecare echipa
4 Intelegere si raspundere la intrebari adresate oral 6 jetoane si o plansa cu casute numerotate de la 1 la 6 Raspundere la intrebari cu raspunsuri scurte 6 pentru fiecare echipa
colorare Ascultarea de cuvinte si culori Imagine si dialog Ascultarea instructiunilor, localizarea obiectelor si colorarea lor corespunzator 5 pentru fiecare membru
artistic Folosirea limbii engleze in orice context La alegerea fiecarui echipaj Comunicare in limba engleza 5 minute pentru fiecare echipa

 

Rezultatele

 

2010

2011

E

81

97

G

40

48

H

18

13

D.K.

3

1

Total

142

159

 

Rezultate 2012

IASI: 

Copii care s-au remarcat:

Nume copil Gradinita
Melora Balu Program Prelungit nr.27
Daria Stanciu Gavril Program Prelungit nr.27
Teodora Trinca Program Prelungit nr.27
Bogdan Popa Program Prelungit nr.27
Rares Vornicu Program Prelungit nr.27
Rares Buruiana Program Prelungit nr.1
Mariuca Buruiana Program Prelungit nr.1
Ana-Maria Teodorescu Program Prelungit nr.1
Maissa Obreja Program Prelungit nr.1
Mara Timofte Program Prelungit nr.1
Raisa Dimofte Motoc
Cosmin Dimofte Motoc
Katerine Costan Program Normal nr.13
Maria Ionita Program Normal nr.13
Luca Leonte Program Normal nr.13
Cristiana Grunzu Program Normal nr.13
Luca Bradatan Program Normal nr.13
Edith Blourt Program Prelungit nr.13
Thea Diaconu Program Prelungit nr.13
Dimitrie Moisescu FEG
Stefan Luca FEG
Alexandru Mardiros FEG
Daria Braharu Program Prelungit nr.22
Teona Atanasov Program Prelungit nr.22
Maia Botez Ioana
Andrei Balasescu Ioana
Filip Grierosu Ioana
Maria Secara Ioana
Ilinca Gacea Ioana
Mara Soficu Ioana
Karin Molar Program Prelungit nr. 11
Stefana Agape Program Prelungit nr. 11
Bianca Dragan Program Prelungit nr. 11
Ana Manea Program Prelungit nr.4
Anastasia Mihalache Program Prelungit nr.4
Ana Serghiuta Program Prelungit nr.4
Maya Florea Program Prelungit nr.4
Petra Caliman EuroEd
Matei Al Jaffari EuroEd
Sabina Tilici EuroEd
Mihai Putina Jerca EuroEd
Anca Damian EuroEd
Radu Serban EuroEd
Gabriel Avram Program Prelungit nr.26
Antonia Goean Program Normal nr.25
Vlad Codru Program Normal nr.25
Raul Gabriel Degetel
Geo Brihoi Degetel
Amalia Florescu Degetel
Achitei Dragos Iris
Anastasiu Calin Iris
Dragan Alexandra Iris
Cuciureanu Adriana Iris
Gilca Theodor Iris
Ilinca Vlase Program Normal nr. 4
Ioan Ciornei Program Normal nr. 4
Ioana Program Normal nr. 6
Sofia Bocun Program Prelungit nr.9
Mihai Butacu Program Prelungit nr.9
Diana Arnautu Program Prelungit nr.9
Alexandra Luca Program Prelungit nr.9
Luca Rusu Program Prelungit nr. 17
Andrei Aursei Program Prelungit nr. 17
Andrei Pintilei Program Prelungit nr. 17
Amalia Vestale Program Prelungit nr. 17
Miruna Ciubotariu Spectrum
Teodora Vasile Spectrum
Valentino Agape Spectrum
Ilinca Gainuta Spectrum
Maria Ciobanu Program Prelungit nr. 25
Octavian Darie Program Prelungit nr.16
Malina Cenusa Program Prelungit nr.16
Lucian Balan Program Prelungit nr.16
Iulian Stratila Program Prelungit nr.16
Bianca Horhota Program Prelungit nr.16
Arina Ungureanu Program Prelungit nr.12
Maria Oniciuc Program Prelungit nr.12
Teodor Cristescu Program Normal nr.14
Matei Gales Program Normal nr.14
Ioana Alexa Program Normal nr.14
Ioana Bujor Program Prelungit nr.2
Edi  Apostol Program Prelungit nr.2
Georgiana Dragan Program Prelungit nr.21
Alexandra Visan Program Prelungit nr. 8
Andrei Cojocariu Program Prelungit nr. 8
Teodora Pelin Program Prelungit nr. 8
Sofia Alexandrescu Program Prelungit nr. 8
Razvan Diaconu Program Prelungit nr. 8
Emi Toma Program Prelungit nr.20
David Curelariu Program Prelungit nr.20
Teia Titianu Program Prelungit nr.20
Ioan Leustean Program Prelungit nr.20
Mariuta Lupascu Program Prelungit nr.20
Maria Robu Program Prelungit nr.20
Carina Coman Program Normal nr.26
Victor Arhip Program Normal nr.26
Maria Magdalinis Program Normal nr.26

 

Copii participanti:

Nume copil Gradinita
Adina Timofte Program Prelungit nr.1
Emilian Marcu MOTOC
Beatrice Radu MOTOC
Alexia Naum MOTOC
Miruna Dughila Program Normal nr.13
Ilie Simescu Program Prelungit nr.13
Rares Apostol Program Prelungit nr.13
George Vlad Program Prelungit nr.13
Ingrid Popa Program Prelungit nr.13
Codrin Crismariu FEG
Ilinca Rusu FEG
Eva Badarau FEG
Teodora Coman Program Prelungit nr.22
Emi Ticu Program Prelungit nr.22
Stefan Blageanu Program Prelungit nr.22
Tudor Rascanu Program Prelungit nr.22
Teodora Enache Program Prelungit nr. 11
Robert Ceaun Program Prelungit nr. 11
Ionut Ispir Program Prelungit nr. 11
Luca Rusu Program Prelungit nr.4
Andrei Boaca Program Prelungit nr.4
Calina Sdrobis Program Prelungit nr.26
Ilinca Decuseara Program Prelungit nr.26
Lavinia Hodorog Program Prelungit nr.26
Eliza Sarcu Program Prelungit nr.26
Cosmin Brezeanu Program Prelungit nr.26
Raluca Berbecaru Program Normal nr.25
Rares Olaru Program Normal nr.25
Iulia Ciobanu Program Normal nr.25
Silvia Puriciuc Program Normal nr.25
Matei DEGETEL
Rebeca Grecu DEGETEL
Amalia Petcu DEGETEL
Maria  Ciocanta Program Normal nr. 4
Ruxandra Dumitrescu Program Normal nr. 4
Miruna  Corodeanu Program Normal nr. 4
Alexandra Program Normal nr. 6
Adela Program Normal nr. 6
Teodor Program Normal nr. 6
David Program Normal nr. 6
Ionut Program Normal nr. 6
Sabina Perdun Program Prelungit nr.9
Evelyn Isac Program Prelungit nr.9
Sara Topos Program Prelungit nr. 17
Daria Badea Program Prelungit nr. 17
Victor Caciuc SPECTRUM
Miruna Bolohan Program Prelungit nr. 25
Vlad Ivanovici Program Prelungit nr. 25
Nicodim Mihalache Program Prelungit nr. 25
Stefan Butoianu Program Prelungit nr. 25
Andrei Prisecariu Program Prelungit nr.16
Georgiana Hodorogeanu Program Prelungit nr.12
Alexandro Tanase Program Prelungit nr.12
Octavian Zaharia Program Prelungit nr.12
Mihail Livadaru Program Prelungit nr.12
Sofia Ermacov Program Normal nr.14
Roxana Palade Program Normal nr.14
Odette Franc Program Normal nr.14
Andra Program Prelungit nr.2
Roberta Poraicu Program Prelungit nr.2
Matei Mantu Program Prelungit nr.2
Octavian Afrasiloae Program Prelungit nr.2
Cezara Hutanu Program Prelungit nr.21
Letitia  Silistra Program Prelungit nr.21
Elena Bunduc Program Prelungit nr.21
Nicholas Stefan Program Prelungit nr.21
Olivian Sanbouan Program Prelungit nr.21
Alexia Condrea Program Normal nr.26
Amalia Stan Program Normal nr.26
Alessia Bodron Program Normal nr.26

 

BOTOSANI:

Copii care s-au remarcat:

Nume Unitatea
Livadaru Daria Grădiniţa P.P. Nr. 22 Botoşani
Lungu Andreea Grădiniţa P.P. Nr. 22 Botoşani
Chişcaru Diana Grădiniţa P.P. Nr. 22 Botoşani
Zvâncă Bianca Grădiniţa P.P. Nr. 22 Botoşani
Arcălianu Ana Lhea Grădiniţa P.P. Nr. 19 Botoşani
Cotruţă Maria Grădiniţa P.P. Nr. 19 Botoşani
Barbu Maria Grădiniţa P.P. Nr. 18 Botoşani
Nădejde Alexia Grădiniţa P.P. Nr. 18 Botoşani

Copii participanti:

Nume Unitatea
Mihai Elena Grădiniţa P.P. Nr. 22 Botoşani
Arăriţei Georgiana Grădiniţa P.P. Nr. 22 Botoşani
Acatrinei Marta Grădiniţa P.P. Nr. 19 Botoşani
Asiminicesei Andrei Grădiniţa P.P. Nr. 19 Botoşani
Piţu Andrei Grădiniţa P.P. Nr. 19 Botoşani
Sorohan Robert Grădiniţa P.P. Nr. 19 Botoşani
Ioniţă Caleb Grădiniţa P.P. Nr. 19 Botoşani
Moroşanu Ştefan Grădiniţa P.P. Nr. 19 Botoşani
Luca Rareş Grădiniţa P.P. Nr. 19 Botoşani
Mandache Iasmina Grădiniţa P.P. Nr. 19 Botoşani
Braharu Teodora Grădiniţa P.P. Nr. 19 Botoşani
Retegan Alexandra Grădiniţa P.P. Nr. 19 Botoşani
Aonofriesei Eduard Grădiniţa P.P. Nr. 18 Botoşani
Budulică Antonio Grădiniţa P.P. Nr. 18 Botoşani
Ungureanu Raluca Grădiniţa P.P. Nr. 18 Botoşani
Aparaschivei Paul Grădiniţa P.P. Nr. 18 Botoşani
Galan Mario Grădiniţa P.P. Nr. 21 Botoşani
Cobuz Raul Grădiniţa P.P. Nr. 21 Botoşani
Ignat Daria Grădiniţa P.P. Nr. 21 Botoşani
Lozneanu Alesia Grădiniţa P.P. Nr. 21 Botoşani
Istrate Albert Grădiniţa P.P. Nr. 21 Botoşani
Stiuj Izabela Grădiniţa P.P. Nr. 21 Botoşani